۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی | تناسب اندام|فیتنس|برنامه غذایی|مکمل ورزشی یکی از بزرگترین خواص کلم بروکلی مواد

۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی : ۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی یک گیاه سبز است که به صورت بوته ای می روید. سه نوع کلم بروکلی وجود دارد: ۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی

 • کلابروز بروکلی
 • کلم بروکلی
 • گل کلم بنفش

خواص کلم بروکلی منبع قدرتمند تغذیه ای از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها است. در ادامه به ۱۴ مورد از برترین خواص کلم بروکلی اشاره می کنیم. ۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی

۱-بسته ای از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات بیولوژیک

یکی از بزرگترین خواص کلم بروکلی مواد مغذی آن است. این ماده با طیف گسترده ای از ویتامین ها، مواد معدنی ، فیبر و سایر ترکیبات زیستی فعال اشباع شده است. ۹۱ گرم از کلم بروکلی شامل مواد زیر است :

 • کربوهیدرات:۶ گرم
 • پروتئین:۶ گرم
 • چربی:۳ گرم
 • فیبر:۴ گرم

و مقادیری ویتامین C، A، K، B9 ، پتاسیم و فسفر است.

کلم بروکلی می تواند پخته یا خام خورده شود – هر دو شیوه کاملا سالم هستند، اما پروفایل های غذایی مختلفی را ارائه می دهند.

روش های مختلف پخت و پز، مانند جوش، مایکروویو، سرخ کردن و بخار دادن، ترکیبات گیاهی را تغییر می دهند، به ویژه کاهش ویتامین C و همچنین پروتئین محلول و قند را به دنبال دارد.  با این وجود، بروکلی خام یا پخته شده، منبع عالی ویتامین C می باشد

درباره فواید و خواص بادام بر روی بدن چه میدانید ؟
حتما بخوانید

خواص کلم بروکلی منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است. روش های مختلف پخت و پز می تواند ترکیب مواد مغذی گیاهی را تحت تاثیر قرار دهد، اما بروکلی در رژیم غذایی شما، چه سالم و چه خام می تواند تاثیر مثبت بگذارد.

۲-حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که اثرات محافظتی را به همراه دارند

محتوای آنتی اکسیدانی بروکلی ممکن است یکی از دلایل اصلی آن برای حفظ سلامت بدن باشد.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سبب خنثی شدن آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد می شوند. این امر می تواند منجر به کاهش التهاب بدن شود.

خواص کلم بروکلی دارای سطوح بالایی از گلوکورافین می باشد و آن ترکیبی است که در طول هضم به آنتی اکسیدان قوی به نام سولفورفان تبدیل می شود .

آزمایشات و مطالعات حیوانی نشان می دهد که سولفورفان می تواند سبب کاهش قند خون، میزان کلسترول، استرس اکسیداتیو و پیشرفت بیماری های مزمن شود.

کلم بروکلی حاوی مقادیر قابل اندازه گیری آنتی اکسیدان های لوتیان و زاکستتین است  که می تواند از اکسیداتیو استرس و آسیب سلولی در بدن شما جلوگیری کند.

۳-ترکیبات بیولوژیکی کلم می توانند به کاهش التهاب کمک کنند

خواص کلم بروکلی شامل ترکیبات مختلف زیست فعال است که نشان داده شده است التهاب را در بافت های بدن کاهش دهد.

یک مطالعه انسانی کوچک در افراد سیگاری نیز نشان داد که خوردن تین سبزی منجر به کاهش قابل توجهی در علائم التهابی می شود .

در حالی که این نتایج امیدوار کننده است، برای شناخت بهتر مصرف اینماده غذایی بر التهاب در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

۴- محافظت از بدن در برابر برخی از سرطان ها

سبزیجات کریستالی، مانند بروکلی، دارای ترکیبات مختلف زیست فعال هستند که می توانند باعث جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از برخی بیماری های مزمن شود.

مطالعات چندگانه نشان داده است که خواص کلم بروکلی می تواند در برابر انواع خاصی از سرطان ها مانند سرطان پستان، سرطان معده ، سرطان پروستات ، کلیه و مثانه از بدن محافظت کند.

خواص انبه و فواید بی نظیر و عجیب و غریب آن
حتما بخوانید

۵- کاهش قند

خوردن بروکلی می تواند قند خون را کاهش داده و کنترل دیابت را بهبود بخشد و این به علت محتوای آنتی اکسیدان قوی و فیبری آن است.

۶-کمک به سلامت قلب

مطالعات متعدد نشان می دهد کلسیم به سلامت قلب با روش های متفاوتی کمک می کند. با افزایش سطح کلسترول بد و سطح تری گلیسیرید امکان بروز بیماری های قلبی بیشتر می گردد، خواص کلم بروکلی با جلوگیری از گسترش آن ها از سلامت قلب محافظت می کند.

۷-هضم بهتر غذا و کاهش یبوست

بروکلی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است که هر دو آن می توانند به سلامتی روده و همچنین دستگاه گوارشی کمک کنند. مطالعات بر روی موش ها نشان داده است که مصرف کلم بروکلی سبب کاهش میزان التهابات و همچنین تغییرات مطلوب در باکتری های روده می شود.

۸-بهبود فعالیت های ذهنی و عملکرد مغز

مواد مغذی و ترکیبات موجود در بروکلی موجب کاهش بار روانی مغز و حمایت از عملکرد آن می گردد. سولفوران یکی دیگر از ترکیبات فعال در بروکلی است که توانایی حمایت از مغز در برابر کاهش اکسیژن دریافتی و خطرات بعد از آن را دارد.

۱۴ خاصیت بی نظیر از خواص کلم بروکلی

۹- کاهش سرعت روند پیری

روند پیر شدن تا حد زیادی به سطح استرس زندگی و کاهش عملکرد متابولیسم در طول عمر مربوط می شود. اگر چه پیری فرایند طبیعی و اجتناب ناپذیر است اما تابع کیفیت رژیم غذایی و ژنتیک شما می باشد.

تحقیقات نشان می دهد سولفورافان موجود در بروکلی سبب کاهش سرعت روند بیوشیمیایی پیری می شود.

۱۰- تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن انسان بسیار پیچیده است و نیاز به مقدار زیادی مواد مغذی دارد تا به درستی عمل کند. ویتامین C مهمترین ماده مغذی لازم در این امر در پیشگیری و درمان بیماری های مختلف است که بروکلی آن را در خود به میزان کافی دارد.

مضرات غذاهای اصلاح شده ژنتیکی
حتما بخوانید

۱۱- بهبود بهداشت دهان و دندان

خواص کلم بروکلی حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی است که بعضی از آنها برای حفظ سلامتی دهان و جلوگیری از بیماری های دندانی شناخته شده اند.

ویتامین C و کلسیم و هم چنین فلانوئید موجود در بروکلی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های التهاب لثه ایفا می کند. تحقیقات بیشتری نشان می دهد که سولفورفان موجود در بروکلی خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهند.

۱۲- تقویت مفاصل و استخوان ها

کلم بروکلی منبع بسیار خوبی از ویتامین K  و کلسیم است که این دو به عنوان دو ماده حیاتی برای سالم نگه داشتن استخوان می باشند. همچنین فسفر، روی و ویتامین های A و C  موجود در آن سبب تقویت بافت استخوانی می شود.

۱۳- محتوای غذایی بسیار سالم

بدن زنان باردار و مادران شیرده به مقدار زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها نیاز دارد. کلم بروکلی منبع خوبی از فولاد است که ماده ضروری برای رشد مغز و نخاع جنین است. مصرف منظم غذاهای غنی از فولاد مانند کلم بروکلی می تواند به حفظ سلامت جنین کمک کند.

۱۴-محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید

پوست های در معرض آفتاب و اشعه ماوراء بنفش احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان پوست دارد. مطالعات نشان داده اند که عصاره بروکلی تاثیر محافظتی قابل توجهی در برابر آسیب های پوستی دارد.

سخن آخر

کلم بروکلی غنی از مواد مغذی است که می تواند سلامت شما را به طرق مختلفی افزایش دهد، از قبیل کاهش التهاب، کنترل قند خون، تقویت ایمنی و ارتقای سلامت قلبی.


 

 •  خواص کلم بروکلی
 •  خواص کلم بروکلی در بدنسازی
 •  خواص کلم بروکلی در بارداری
 •  خواص کلم بروکلی برای کبد
 •  خواص کلم بروکلی برای کودکان
 •  خواص کلم بروکلی برای لاغری
 •  خواص کلم بروکلی برای پوست
 •  خواص کلم بروکلی در طب سنتی
 •  خواص کلم بروکلی پخته

خواص کلم بروکلی برای ریه

 

ممکن است شما دوست داشته باشید