پروتئین : درباره فایده مصرف پروتئین و میزان استفاده آن چیزی میدانید ؟

0

تعداد کمی از مواد مغذی به اندازه مصرف پروتئین مهم هستند. اگر شما در رژیم غذایی خود به اندازه کافی مصرف پروتئین را نگنجانید سلامت بدن شما به خطر خواهد افتاد. پروتئین : درباره فایده مصرف پروتئین و میزان استفاده آن چیزی میدانید ؟

“پروتئین پادشاه است”. – دکتر اسپنسر نادولسکی.

با این حال، نظرات متفاوتی در مورد میزان مصرف پروتئین مورد نیاز بدن انسان وجود دارد. اکثر سازمان های رسمی تغذیه توصیه می کنند تا مصرف پروتئین را کم کنید زیرا مصرف بیش از حد مجاز آن سبب بروز بیماری می گردد.

به ازای هر کیلوگرم وزن بدن انسان باید ۰٫۸ گرم پروتئین در رژیم غذایی وجود داشته باشد. این مقدار یعنی به عبارتی ۵۶ گرم مصرف پروتئین برای مردان و ۴۶ گرم برای خانم ها در رژیم غذایی روزانه.

به نظر می رسد که مقدار مناسب مصرف پروتئین برای هر یک از افراد به عوامل بسیاری بستگی دارد، از جمله میزان فعالیت، سن، توده عضلانی بدن و وضعیت فعلی سلامت.

این مقاله نگاهی به مقادیر مطلوب مصرف پروتئین و چگونگی عوامل موثر بر سبک زندگی مانند کاهش وزن ، ساختار عضلانی و میزان فعالیت خواهد داشت.

پروتئین چیست و چرا باید به مصرف پروتئین اهمیت داد؟

پروتئین ها بخش اصلی بدن شما هستند که در عضلات، تاندون ها، اندام و پوست و همچنین آنزیم ها، هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی و مولکول های کوچک مختلف شما وجود دارد که  به بسیاری از فعالیت ها کمک می کند. پروتئین : درباره فایده مصرف پروتئین و میزان استفاده آن چیزی میدانید ؟

حقیقتی تلخ برای بدنسازهای ۳۰ سال به بالا
حتما بخوانید

بدون پروتئین، زندگی همانطور که می دانید امکان پذیر نخواهد بود.

پروتئین ها از مولکول های کوچکتر به نام آمینو اسیدها ساخته می شوند که مانند دانه های یک رشته به هم مرتبط می شوند. این اسیدهای آمینه مرتبط، زنجیره پروتئینی طولانی را تشکیل می دهند . سپس به شکل های پیچیده ترکیب می شوند.

برخی از این اسیدهای آمینه می توانند توسط بدن شما تولید شوند، در حالی که شما باید سایر پروتئی ها را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید.

به طور کلی، پروتئین حیوانی (پروتئین موجود در گوشت حیوانات) همه اسید آمینو های ضروری و مناسب را برای شما فراهم می کند.

اگر شما هر روز غذاهای حیوانی مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ و یا لبنیات بخورید، به خوبی از پروتئین موجود در آن استفاده خواهید کرد. با این حال، اگر غذاهای حیوانی را مصرف نکنید، تمام پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری بدن شما تامین نخواهد شد.

در این بین بعضی افراد مانند ورزشکاران و بدنسازان احتیاج به مکمل های پروتئینی دارند. چرا که بدن آن ها به پروتئین بیشتری نسبت به سایرین احتیاج دارد.

 کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن با مصرف پروتئین

نقش پروتئین در از دست دادن و یا افزایش وزن بسیار مهم است. با مصرف پروتئین میزان تابولیسم بدن شما افزایش و در نتیجه اشتها کاهش می یابد و در نهایت میزان کالری سوزانده شده بیشتر خواهد شد.

با این حال، مهمترین نقش پروتئین در کاهش وزن، توانایی آن در کاهش اشتها و کاهش مصرف خودسرانه کالری است.

یک مطالعه در مردان چاق نشان داد که پروتئین در ۲۵ درصد افراد باعث افزایش احساس خستگی و در ۶۰ درصد آنها کاهش میل به غذا را به دنبال داشت.

کاردیو، ابتدا یا انتهای تمرین؟
حتما بخوانید

در مطالعه دیگری، زنانی که میزان پروتئین خود را تا ۳۰ درصد افزایش دادند، ۴۴۱ کالری کمتری در روز مصرف کردند و در ۱۲ هفته ۱۱ پوند از دست دادند (به سادگی با افزودن پروتئین بیشتر به رژیم غذایی آنها )

اما پروتئین نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه می تواند از ابتلا به افزایش وزن نیز جلوگیری کند.

بدنسازی و پرورش اندام

ماهیچه ها عمدتا از پروتئین ساخته می شوند. برای به دست آوردن عضله، بدن شما باید پروتئین عضلانی بیشتری تولید کند.

به همین دلیل، افرادی که می خواهند اندام ورزیده و ساخته شده ای داشته باشند ، نیاز به مصرف بیشتر پروتئین دارند.  به خوبی مشاهده شده است که مصرف پروتئین بیشتر باعث ایجاد عضلات و افزایش قدرت بدنی می شود .

افرادی که می خواهند ماهیچه ای را که قبلا ساخته اند را نگه دارند، نیاز به افزایش مصرف پروتئین در هنگام از دست دادن چربی بدن دارند؛ زیرا مصرف پروتئین بالا می تواند باعث جلوگیری از از دست دادن عضلات شود که معمولا در رژیم غذایی اتفاق می افتد.

برخی مطالعات نشان می دهد که بیش از ۰٫۸ گرم در هر پوند (۱٫۸ گرم در هر کیلوگرم) پروتئین هیچ سودی برای بدن ندارد، در حالی که دیگر آزمایشات نشان می دهند که مصرف بیش از ۱ گرم پروتئین در هر پوند (۲٫۲ گرم در کیلوگرم) بهترین راه برای ساخت ماهیچه های عضلانی است. اما به صورت عام میزان توده های بی چربی در بدن شما مقدار پروتئین مورد نیازتان را تعیین می کند.

سایر شرایطی که می تواند نیاز به پروتئین را افزایش دهد

صرف نظر از توده عضلانی و اهداف بدن، افرادی که از لحاظ جسمی فعال هستند نیازمند مصرف پروتئین بیشتری نسبت به افراد مضطرب هستند. میزان نیاز بدن به پروتئین در ورزشکاران، سالمندان و افراد مبتلا به پوکی استخوان و سارکوپنی می تواند بیشتر از سایر مردم باشد.

مسدود کننده چربی چیست؟
حتما بخوانید

آیا پروتئین دارای تأثیرات منفی بر روی سلامت بدن است؟

برخی معتقدند که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند باعث آسیب کلیه و پوکی استخوان شود. با این حال، این ادعاها توسط علم  پزشکی تایید نمی شوند.

در حقیقت مصرف بیش از حد پروتئین باعث کاهش فشار خون و کمک به مبارزه با دیابت می شود که دو عامل اصلی برای بیماری کلیوی هستند.

چگونه پروتئین لازم را در رژیم غذایی خود به دست آوریم؟

بهترین منابع پروتئینی عبارتند از گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی که شامل همه اسید آمینه های ضروری است که بدن شما به آن ها نیاز دارد. پروتئین در حبوبات و آجیل نیز یافت می شوند.

میزان متوسط پروتئین مورد نیاز در یک فرد معمولی به شرح ذیل است

 • ۵۶-۹۱ گرم در روز برای مردان معمولی
 • ۴۶-۷۵ گرم در روز برای زنان معمولی

اما با توجه به این که هیچ مدرکی از آسیب ها و فواید مصرف آن وجود ندارد، نمی توان مقدار دقیق آن را ذکر کرد.

همچنین گمان می رود بیشتر مردم پروتئین زیادی مصرف می کنند و کمتر با خطر کمبود پروتئین در بدن مواجه هستند.

تاثیر مصرف پروتئین بر عضلات و افزایش قد

همه ما میدانیم که پروتئین تاثیر مستقیم بر روی رشد انسان ، تکامل ، افزایش قد و دارا بودن بدنی سالم نیز دارد .


 

 •  فواید مصرف پروتئین وی
 •  فواید مصرف پروتئین
 •  فواید مصرف پروتئین در بدنسازی
 •  فواید مصرف پروتئین وی در بدنسازی
 •  فواید مصرف پروتئین گینر
 •  فوائد الواي بروتين
 •  فواید پروتئین
 •  فواید پروتئین وی
 •  فواید پروتئین سویا
 •  فواید پروتئین چیست
 •  فايده پروتئين
 •  فایده های پروتئین
 •  فایده ی پروتئین
 •  فایده کربو پروتئین

فایده های پروتئین وی

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)