نوشابه های انرژی زا در ورزش

0

نوشابه های انرژی زا نـوشابـه هــایی هستند که به منظور افزایش سطح انرژی مصرف کننده تهیه میگردند . نوشابه های انرژی زا در ورزش
ترکیبات نوشابه های انرژی زا:

کافئین (CAFFEINE) :

نوشابه های انرژی زا بطور متوسط حاوی ۶۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین میباشند . نوشابه های کولا حاوی ۵۰ میلی گرم و یک فنجان قهوه حاوی ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم کافئین است. کافئین علاوه بر اینکه یک محرک است یک چربی سوز نیز میباشد. کافئین یک آلکالوئید است که در بیش از ۶۰ گیاه یافت میشود. کافئین وقتی در چای باشد، تئین (THEIN) و وقتی در گیاه گوارانا (GUARANA) یافت میشود ، گوارانین(GUARANINE) نامیده میگردد. کافئین در گیاهان نقش یک آفت کش را دارد و باعث فلج شدن و یا مرگ حشراتی که از آن تغذیه میکنند میشود. کافئین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است و بطور موقت خواب آلودگی را رفع کرده و فرد را گوش بزنگ میکند.

energy-drinks-muscles

کافئین یک محرک متابولیک نیز میباشد. رفع خستگی ، افزایش تمرکز ، اتساع عروق خونی ، افزایش ظرفیت عملکرد جسمی و ذهنی ، افزایش استقامت ، ادرار آوری ، شل کردن عضلات صاف نایچه ها ، افزایش اسید معده ، سایر اثرات کافئین بر روی بدن میباشند. جالب است بدانید که کافئین اثر داروهای ضد درد که برای تسکین سردرد تجویز میشوند را تا ۴۰ درصد افزایش میدهد . مصرف کافئین توسط سگ ها، اسب ها و طوطی ها ایجاد مسمومیت میکند، چراکه بدن این موجودات قادر نیست کافئین را به خوبی متابولیزه کند . مصرف بیش از اندازه کافئین به کافئینیسم (CAFFEINISM) منجر میگردد. کافئینیسم ایجاد وابستگی به کافئین و علایمی نظیر اضطراب ، تحریک پذیری ، عصبی بودن ، انقباض عضلانی ، لرزش ، بی خوابی ، تپش قلب ، زخم معده (و سایر زخمهای گوارشی) ، ریفلاکس معده ، اختلالات خواب و اختلالات اضطرابی میکند. علایم محرومیت از کافئین شامل سردرد ، تحریک پذیری ، ناتوانی در تمرکز ، دل درد ، اضطراب ، تهوع و خواب آلودگی است.
تائورین ( TAURINE ) :

کلوماید چیست و چه کاربردی دارد؟
حتما بخوانید

تائورین یک آمینواسید غیر ضروری می باشد . یعنی بدن قادر به ساخت آن است . البته استرس ، بیماریها ، خستگی های جسمی و آسیب ها ، نیاز بدن به تائورین را افزایش میدهد ، چرا که بدن در این شرایط نمیتواند تائورین کافی بسازد . تائورین در بدن نقشهای بسیاری را بعهده دارد مانند ساخت بافت عضلانی . تائورین از اجزای اصلی صفرا است که بمنظور هضم چربیها ، کنترل کلسترول خون و جذب ویتامینهای محلول در چربی به آن نیاز داریم. تائورین به همراه روی برای سلامتی چشمها و حس بینایی لازم است . تائورین یک آنتی اکسیدان بوده و همچنین خاصیت سم زدایی از بدن را دارد . تائورین در بدن باعث کاهش فشار خون میگردد ، برای درمان اضطراب ، بیش فعالی ، فعالیت ضعیف مغز ، صرع و آبرسانی به مغز مفید است. مصرف تائورین موجود در نوشابه های انرژی زا باعث تحریک سیستم عصبی ، افزایش انرژی ، رفع خستگی ، نشاط آوری ، افزایش استقامت و رفع استرس میشود . برخی پژوهشها حاکی از آنست که مصرف تائورین احتمال مصرف الکل را در مصرف کنندگان افزایش میدهد .
عصاره گوارانا (GUARANA ) :

گوارانا یک گیاه منطقه آمریکای جنوبی است. این گیاه حاوی کافئین، تئوفیلین (THEOPHYLINE) و تئوبرومین(THEOBROMINE) میباشد. عصاره این گیاه خاصیت محرک سیستم عصبی مرکزی، افزایش گوش بزنگی، افزایش انرژی، ادرار آوری و چربی سوزی دارد.
عصاره جین سینگ ( GINSENG ) :

یک گیاه آسیای شرقی است که مصرف آن باعث افزایش مقاومت بدن نسبت به استرس، تقویت حافظه، تقویت سیستم ایمنی وعصبی، افزایش شادابی، افزایش انرژی، رفع خستگی، تخفیف استرس، کاهش قند خون و کاهش عوارض پیری میشود. جین سینگ آنتی اکسیدان و ضد سرطان نیز میباشد. عوارض مصرف زیاد آن شامل بی خوابی، تهوع، سردرد، اسهال، خوشی، افزایش و یا کاهش فشار خون، درد در ناحیه پستان، و خونریزی از مهبل میباشد. اما میزان جین سینگ در نوشابه های انرژی زا کمتر از آنیست که موجب این عوارض گردد.

وینسترول و عضله سازی
حتما بخوانید

energy-drinks-store-muscles
عصاره جینگو بیلوبا ( GINKO BILOBA ) :

یک گیاه بومی کشور چین است که اثرات مصرف آن شامل بهبود یادگیری و حافظه، بهبود تمرکز، بهبود گردش خون، ضد افسردگی، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی میباشد.
ال-کارنیتین ( L-CARNITINE ) :

یک نوع آمینو اسید که توسط کبد تولید میشود. ال کارنیتین در متابولیسم چربیها و سطح انرژی بدن نقش دارد. چربی سوز، رفع کننده خستگی و افزایش دهنده استقامت است.
(GLUCURONOLACTINE ) :

یک نوع کربوهیدرات است که بطور طبیعی از متابولیسم گلوکز در کبد ساخته میشود. یک محرک بوده و در تقویت حافظه، افزایش تمرکز و رفع خستگی مفید است.
قندها ( SUGARS ) :

نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی از قندهای طبیعی و یا شیرین کننده های مصنوعی میباشند. از اینرو باعث افزایش سطح انرژی در بدن میشوند.
متیل زانتین ها ( METHYLXANTHINES ) :

یک آلکالوئید است که محرک سیستم عصبی است.
ویتامین های گروه B :

ویتامینهای گروه B در متابولیسم و افزایش سطح انرژی بدن نقش دارند.
اینوسیتول ( INOSITOL ) :

شکلی از ویتامین B است.
آنتی اکسیدانها ( ANTIOXIDANES ) :

ویتامینهای C,A,E و سلنیوم به عنوان آنتی اکسیدان ممکن است در نوشابه های انرژی زا وجود داشته باشند.
کراتین ( CREATINE ) :

یک اسید آمینه است که در بدن انسان در طی سوخت و ساز پروتئین تولید می شود و انرژی مورد نیاز عضلات را تامین میکند. (در برخی از نوشابه های انرژی زا یافت میشود)
طعم دهنده ها و رنگ های غذایی.
تفاوت نوشابه های ورزشی با انرژی زا:

نوشابه های ورزشی (SPORT DRINKS) حاوی الکترولیت ها ، قند ها ، آب و سایر مواد مغذی ایزوتونیک (با نسبت مشابه در سطح خون بدن) میباشند که جهت جایگزین نمودن آب، الکترولیت ها و مواد مغذی از دست رفته ورزشکاران تولید میشوند. اما قوطی نوشابه های انرژی زا عمدتا از کافئین، تائورین و قندها پر شده اند.

بهترین مکمل‌ها برای ایجاد ماهیچه
حتما بخوانید

برخی از برندهای نوشابه های ورزشی :

ACCELERADE-POWERADE -ALL SPORT-GATORADE‑

برخی از برندهای نوشابه های انرژی زا :

RED BULL-RED EYE-ROCKSTAR- MONSTER-HYPE- SHARK-RIP IT

نوشابه های انرژی زا در ورزش

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)