مصرف لبنیات : قبل از استفاده از فراورده های شیر حتما خواص لبنیات را بخوانید ! | تناسب اندام|فیتنس|برنامه غذایی|مکمل ورزشی

مصرف لبنیات : قبل از استفاده از فراورده های شیر حتما خواص لبنیات را بخوانید !

مصرف لبنیات : قبل از استفاده از فراورده های شیر حتما خواص لبنیات را بخوانید !

فواید مصرف لبنیات در دنیای امروز موضوعی قابل بحث است. خواص لبنیات توسط سازمان های بهداشتی به عنوان یک غذای ضروری برای سلامت استخوان ها مورد ارزیابی قرار گرفته اند اما در این بین علاوه بر کشف فواید بیشمار این ماده غذایی متخصصان مضراتی را هم در خواص لبنیات و مصرف آن عنوان کرده اند. مصرف لبنیات : قبل از استفاده از فراورده های شیر حتما خواص لبنیات را بخوانید !

از جمله خواص لبنیات که توسط علم اثبات شده می توان به بهبود بافت سلول های استخوانی و جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان، جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ اشاره کرد.

اما متخصصانی هم عقاید مخالف این را دارند و معتقدند مصرف لبنیات برای بدن مضر می باشد و باید از خوردن آن اجتناب کرد. البته این عقیده را نمی شود برای تمام محصولات لبنی تعمیم داد چرا که تمام محصولات لبنی یکسان نیستند. آن ها در خواص ، بسته به نحوه تولید و فراهم آوردنشان متفاوت اند.

حدود ۷۵ درصد جمعیت جهان قادر به تجزیه قند لاکتوز در بدن خود نیستند

کربوهیدرات اصلی موجود در لبنیات ” قند شیر” است که از دو قند ساده و گالاکتوز تشکیل شده است. در بدن نوزادان یک آنزیم گوارشی به نام لاکتاز تولید می شود که لاکتوز را از شیر مادر جدا می کند.

کنگر و خواص باورنکردنی آن
حتما بخوانید

اما بسیاری از افراد توانایی انجام این کار را در بزرگسالی از دست می دهند. در واقع ۷۵ درصد از جمعیت جهان قادر به تجزیه لاکتوز در بدن خود نیستند. این پدیده در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی بسیار رایج تر است.

افرادی که لاکتوز را در بدن خود ذخیره می کنند علائم گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ ، اسهال را در خود مشاهده می کنند. این افراد می توانند از لبنیات تخمیر شده و یا محصولات لبنی پر چرب مانند کره استفاده کنند.

برحی از افراد همچنین می توانند به سایر اجزای موجود در شیر مانند پروتئین آلرژی داشته باشند، که این امر بیشتر در کودکان نسبتا شایع تر است. مصرف لبنیات : قبل از استفاده از فراورده های شیر حتما خواص لبنیات را بخوانید !

لبنیات می تواند تمام مواد مغذی را در خود داشته باشد

محصولات لبنی بسیار مغذی هستند. شیر شامل تمام پروتئین ها ، اسیدهای چرب و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد می باشد.

مواد مغذی داخل شیر شامل: کلسیم، ویتامین D ، ویتامین B12 ، پتاسیم، فسفر، ویتامین A، ویتامین B1 و B6، سلنیوم، روی و منیزیم می باشد.

شیر منبع اصلی مواد مغذی است و آن تمام چیزاهایی را دارد که بدن ما به آن نیاز دارد.  ترکیب مواد مغذی داخل شیر به عوامل متعددی از جمله نحوه تغذیه گاو ارتباط دارد. گاوهایی که در مرتع پرورش می یابند دارای اسیدهای چرب امگا ۳ و اسید لینولئیک هستند.

لبنیات دارای بسیاری از ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین K2 هستند. همچنین کلسیم موجود در لبنیات می تواند متابولیسم بدن را تنظیم کند و دارای مزایای عمده ای برای سلامت استخوان و قلب می باشد.

خواص لبنیات برای استخوان های شما فوق العاده مفید هستند

کلسیم ماده اصلی مورد نیاز برای استخوان است و لبنیات بهترین منبع کلسیم در رژیم غذایی است. بنابراین می توان بیشترین فایده در خواص لبنیات را برای استخوان ها دانست.

خواص جینسینگ برای چاقی و لاغری
حتما بخوانید

سازمان بهداشت عمومی به منظور دریافت کلسیم کافی برای استخوان ها در روز ۲ الی ۳ لیوان شیر توصیه می کند.

اما بسیاری از کارشناسان فکر نمی کنند که این ایده خوبی برای جلوگیری از پوکی استخوان ها باشد، جرا که مشاهدات نشان می دهد در کشورهایی که مصرف کمتری از لبنیات دارند میزان پوکی استخوان کم تر از کشورهای با مصرف بالا (مانند ایالات متحده) می باشد.

با این حال به این معنی نیست که مصرف لبنیات باعث پوکی استخوان می شوند، تفاوت های بسیاری میان شیوه مصرف غذایی در این کشورها وجود دارد که می تواند در این نتایج تاثیر گذار باشند.

اکثریت شواهد نشان می دهد که مصرف لبنیات تراکم و پوکی استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را در افراد مسن کاهش می دهد.

از جمله خواص لبنیات این است که سیاری از مواد مغذی دیگری را که برای سلامت استخوان بسیار مفید است، از جمله پروتئین، فسفر و (در این مورد مصرف لبنیات پر چرب ) ویتامین K2 را تامین می کند.

مصرف لبنیات پرچرب دارای کمترین خطر چاقی و ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند

یکی از خواص لبنیات پرچرب کمک به سلامت متابولیسم بدن است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چربی لبنیات می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

مصرف لبنیات می تواند در مقابل ابتلا به بیماری های قلبی از بدن محافظت کند

به علت چربی اشباع شده در محصولات لبنی انتظار می رود که مصرف لبنیات خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد، اما مطالعات نشان داده اند که هیچ ارتباطی میان مصرف چربی های اشباع شده در شیر و بیماری های قلبی وجود ندارد.

اما تاثیر خواص لبنیات بسته به نحوه تولید آن ها و همچنین رژیم غذایی گاوها می تواند متفاوت باشد. بسیاری از مطالعات دیگر نشان می دهد که لبنیات پرچرب دربرابر هر دو بیماری قلبی و سکته مغزی. اثر محافظتی دارد.

کشمش و همه چیز درباره خواص و فواید بی نظیر کشمش
حتما بخوانید

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد محتوای ویتامین K2 فراورده های لبنی کم چرب می تواند فشارخون بالا و التهاب را بهبود ببخشد.

مصرف لبنیات سبب ابتلا به آکنه و سرطان پروستات می شود

لبنیات می توانند منجر به آزاد شدن انسولین و در نتیجه بروز آکنه شود.

باورهایی وجود دارد که نشان می دهد مصرف این محصولات سبب تولید هورمون های سرطان زا  همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات می شود، اما با این حال به نظر می رسد در مقابل سرطان کولورکتال از بدن محافظت می کند.

بهترین نوع لبنیات

بهترین محصولات لبنی، از گاوهایی هستند که از نظر تغذیه ای در مرتع پرورش می یابند. آنها دارای مشخصات مواد مغذی بسیار خوبی هستند، از جمله بیشتر اسید های چرب مفید و ویتامین های محلول در چربی بیشتر، به خصوص ویتامینK2 را در خود دارند.

اما مصرف شیر خام بسیار خطرناک می تواند باشد. بسیاری از مردم معتقدند شیر گاو مفید ترین شیر است اما آزمایشات بر روی شیر بز نیز حاوی نتیاج خوبی بود.

مصرف لبنیات

سخن آخر درباره خواص لبنیات

در هنگام صحبت از فواید مصرف لبنیات هیچ پاسخ قانع کننده و مطمئنی وجود ندارد چرا که به نظر می رسد تاثیرات بهداشتی آن بر روی افراد بسیار متفاوت است. فقط در هنگام مصرف از کیفیت محصولات لبنی و خواص لبنیات خود مطمئن شوید. انتخاب لبنیات کم چرب برای مصرف انتخاب بدی است چرا که متابولیک اصلی لبنیات به علت ساختار چربی داخل آن می باشد.


 

  •  خواص لبنیات
  •  خواص لبنیات محلی
  •  خواص لبنیات گوسفندی
  •  خواص لبنیات شتر
  •  خواص لبنیات گاو
  •  خواص لبنیات در بارداری
  •  خواص لبنیات برای بدن انسان
  •  خواص لبنیات پروبیوتیک
  •  خواص لبنیات گاومیش

خواص لبنیات برای زن باردار

 

ممکن است شما دوست داشته باشید