قرص گلوکزامین

0

گلوکزامین یک ماده طبیعی در مایع اطراف مفاصل می باشد. این ماده به طور طبیعی در استخوان حیوانات ، مغز استخوان ، صدف و قارچ موجود است. قرص گلوکزامین نقش بسیار مهمی در ساخت و ساز غضروف‌ ها داشته و معمولا به عنوان یک مکمل برای افرادی به کار می‌ رود که از دردهای مفصلی ، به خصوص آرتروز رنج می‌ برند. این مکمل به خصوص گلوکزامین سولفات ، از پوسته سخت‌ پوستان استخراج شده و در فرمول مکمل‌ های غذایی به کار برده می شود. قرص گلوکزامین

قرص گلوکزامین چیست؟

اگر به دنبال مکملی برای کاهش درد مفاصل خود هستید ، کپسول گلوکزامین بهترین گزینه محسوب می شود. برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد این مکمل دردهای کم تا متوسط زانو را تسکین داده و برای سایر مفاصل مفید است. گلوکوزامین موجود در بدن به حفظ سلامتی غضروف ( بافت های لاستیکی که استخوان مفاصل را می کشد ) شما کمک می کند. با افزایش سن ، سطح این ماده کاهش یافته و نهایتا منجر به شکست تدریجی مفصل می شود. قرص گلوکزامین در فرم های مختلفی همچون موارد ذکر شده در لیست زیر موجود است :

 1. گلوکزامین سولفات
 2. گلوکزامین هیدروکلراید
 3. ان- استیل گلوکزامین

اگرچه این سه ماده شبیه هم هستند ، اما اثرات یکسانی بر روی بدن نخواهند داشت. بیشتر مطالعات انجام شده پتانسیل این مواد بر روی سلامتی بدن را آزمایش کرده‌ اند و اکثریت بر روی گلوکزامین سولفات تمرکز داشته‌ اند. قرص گلوکزامین معمولا شامل مواد دیگری همچون کندرویتین سولفات ، MSM یا غضروف کوسه هستند. تغذیه سالم

اگرچه برخی از افراد بر این باورند که این ترکیبات می‌تواند برایشان مفید باشد ، اما شواهد علمی برای تایید این موضوع وجود ندارد. موسسه ملی سلامت ( NIH ) اضافه می‌ کند که کرم‌ های پوست حاوی این ماده برای درد مفاصل مفید هستند ، زیرا مواد دیگری در فرمول آن ها وجود دارد که خاصیت تسکین دهندگی دارند. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد گلوکزامین از طریق پوست قابل جذب است.

چرا افراد از کپسول گلوکزامین استفاده می‌ کنند ؟

اکنون می دانیم گلوکزامین چیست و باید اطلاعات رایجی درباره علت استفاده و مزایای این مکمل به دست آوریم. بر اساس مرکز ملی بهداشت و سلامتی مطالعات انجام شده نشان می‌ دهد که 17.7 درصد از بزرگسالان در آمریکا ، مکمل ‌های ورزشی مصرف می‌ کنند. از میان این افراد 19.9 درصد از قرص گلوکزامین استفاده می‌ کنند. این مکمل یکی از موارد رایجی است که توسط افراد مبتلا به آرتروز ، بیماری التهابی روده ( IBD ) و کولیت اولسراتیو مصرف می‌ شود. روانشناسی

راهنمای کامل جدیدترین مکمل‌های بدن‌سازی
حتما بخوانید

تاثیر کپسول گلوکزامین در درمان آرتروز :

مطالعات علمی مختلف نشان می‌ دهد که مکمل‌ های حاوی این ماده ممکن است به بیمارانی که مبتلا به آرتروز هستند کمک کند. مطالعات همچنین نشان می دهد که این مکمل در درمان هر یک از موارد زیر مفید خواهد بود :

 • دردهای مرتبط با آرتروز را کاهش می دهد
 • عملکرد بیمارانی که درد بالایی در زانو یا باسن خود دارند را بهبود می بخشد
 • سفتی مفاصل را کاهش می دهد
 • التهاب مفاصل را کاهش می دهد
 • بعد از سه ماه مصرف و قطع آن ، تسکین مداومی برای بیمار تامین می کند

مطالعات انجام شده مختلفی نشان می‌ دهد که این ماده به همراه کندرویتین سولفات کمک قابل توجهی به تسکین دردهای آرتروز می‌ کند. در میان چد تن از بیماران مطالعه شده در این تحقیق ، افرادی که درد متوسط تا شدید داشتند تسکین قابل توجهی از این مواد به دست آوردند. در سال 2008 محققان مطالعه 2 ساله ای را در آمریکا انجام دادند. نتایج نشان می‌ دهد که گلوکزامین و کندرویتین سولفات ( همراه یکدیگر یا به تنهایی ) در کاهش روند تخریب غضروف در آرتروز زانو نتایج بهتری نسبت به سایر مکمل ها داشته است. بیشتر مطالعات نشان می‌ دهد که اگر مبتلا به آرتروز هستید و نشانه‌ های شما متوسط تا شدید است ، مصرف قرص گلوکزامین یا ترکیب گلوکزامین به همراه کندرویتین سولفات می‌ تواند مفید باشد.

تاثیر قرص گلوکزامین در بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) :

دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که مکمل‌ های حاوی N- استیل گلوکوزامین پاسخ خود ایمنی مخرب که در این بیماری رخ می‌ دهد را سرکوب می‌ کند. محققان و دکتر Demetriou در این باره توضیح می‌ دهند :

ان- استیل گلوکوزامین از رشد و عملکرد سلول‌ های T غیر طبیعی جلوگیری می‌ کند. این مکمل نقص ژنتیکی را اصلاح کرده و نهایتا باعث تحریک سلول‌ ها برای حمله به بدن می‌ شود. همین امر باعث شده است که این رویکرد برای درمان بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مفید باشد.

مشاهده تمامی محصولات گلوکزامین

این محققان از موش‌ های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری شبیه MS استفاده کردند. دانشمندان دریافتند زمانی که موش‌ هایی با ضعف در پاها از ان- استیل گلوکوزامین استفاده می‌ کردند ، رشد و عملکرد سلول‌ های غیر طبیعی T متوقف می‌ شود. یک تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی جفرسون دریافتند که گلوکوزامین می‌ تواند نشانه‌ های MS را به تاخیر بیاندازد.

ژل رویال چیست ؟ خواص عجیب و اثبات شده آن
حتما بخوانید

آن‌ ها دریافتند که این ماده می‌ تواند توانایی موش برای حرکت و پیاده روی را بهبود ببخشد. قرص گلوکزامین برای شرایط و بیماری‌ های دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. بر اساس مطالعه موسسه ملی سلامت ، اگر کپسول گلوکزامین به درستی مصرف شود ، برای بزرگسالان بی خطر خواهد بود.

تاثیرات قرص گلوکزامین در درمان درد مفاصل :

همان طور که از نام گلوکزامین ( Glucosamine ) مشخص است ، از ترکیب گلوکز ( قند ) و امین به وجود آمده است. این ترکیب در رده درمانی مکمل ها بوده و اشکال دارویی آن به صورت قرص ، پودر و کپسول می باشد. فرمولاسیون های مختلف گلوکزامین آزمایش شده اند و مکانیسم عملکرد آن بر روی بافت های مفصلی کشف شده است.

این ماده از اجزای گلیکو پروتئین ، پروتئوگلیکان و گلیکوزآمینوگلیکان و سایر اجزای ساختاری و بافت های هم بندی تشکیل شده است. این ماده ترکیب اصلی ماتریکس سلول های تمام بافت های هم بندی را تشکیل می دهد. این ماده وزن مولکولی بسیار کمی دارد و در روده کوچک یونیزه شده و به سرعت جذب می شود ، تمایل زیادی به غضروف دارد و توسط کندرسیت ها در پروتئوگلیکان ها ذخیره می شود.

مکانیسم عملکرد گلوکزامین :

این ماده برای ساخته شدن غضروف ، تاندون ها و مایع سینوویال ضروری است. آنزیم کلاژناز باعث تجزیه کلاژن ها و آنزیم پروتئولیتیک که عامل تجزیه پروتئین هاست می شود. عمل اصلی این ماده مهار این دو آنزیم است تا از تخریب غضروف ها محافظت کند. این ماده تا حدودی نیز خاصیت ضد التهابی دارد. گلوکوزامین در تحریک سنتز پروتئوگلیکان و کاهش فعالیت آنزیم هایی که باعث تجزیه غضروف های موجود در استخوان هایی که در مقابل هم قرار دارند می شود ، نقش دارد.

چگونه باید قرص گلوکزامین را مصرف کرد ؟

مکمل های گلوکزامین اغلب به صورت پودر یا کپسول با میزان 1500 تا 2000 میلی گرم در روز مصرف می شوند. البته می توان این میزان را در دوزهای کمتر در طول روز مصرف کرد. مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف این مکمل تا 2000 میلی گرم در روز بدون خطر است ، اما این میزان برای کندرویتین تنها روزانه 1200 میلی گرم توصیه می شود. بنابراین در زمان خرید قرص گلوکزامین سعی کنید برند معتبری را انتخاب کنید زیرا طبق تحقیقی که روی مکمل های گلوکزامین ارزان قیمت انجام شد ، نشان داده شده است که این مکمل های ارزان قیمت از کیفیت و خلوص کافی برخوردار نیستند.

مکمل شیر خردل را مصرف بکنیم یا نه (داروی کبد؟)
حتما بخوانید

دوز مصرفی توصیه شده کپسول گلوکزامین :

 • گلوکزامین سولفات : 1500 میلی گرم در طول روز
 • گلوکزامین هیدروکلراید : 1500 میلی گرم در طول روز ( به نظر می رسد گلوکزامین سولفات موثرتر باشد )
 • کندرویتین سولفات : 800 الی 1000 میلی گرم در طول روز

مارک های مختلف حاوی مقادی متفاوتی گلوکزامین و کندرویتین هستند. برچسب روی محصولات قرص گلوکزامین را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی درباره میزان دوز مصرفی صحیح به دست آورید. جهت بهره مندی از مزایای بالقوه این مکمل لازم است یک دوره 4 الی 6 هفته ای مصرف کنید تا شاهد تغییرات لازم باشید. اگر هیچ تغییر در علائم بیماری خود مشاهده نکردید ، به احتمال زیاد آن مکمل برای شما مناسب نبوده و باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

قیمت قرص گلوکزامین :

قیمت گلوکزامین نیز همانند سایر مکمل های ورزشی ، بستگی به معیارهای مهمی از جمله کیفیت و برند دارد. هم اکنون قیمت گلوکزامین در داروخانه های کشور به طور میانگین حدودا از 200 تا 400 هزار تومان می باشد.

نکاتی که در رابطه با مصرف قرص گلوکزامین باید بدانید :

 1. در افراد سالم این مکمل غذایی عارضه خاصی به دنبال ندارد.
 2. بهترین زمان مصرف این مکمل همراه با یک وعده غذایی است.
 3. در صورت مصرف صحیح قرص گلوکزامین در رفع درد مفاصل اثر گذار خواهد بود.
 4. این مکمل جایگزین مناسبی برای داروهایی است که مصرف آن‌ ها مشکلات گوارشی ایجاد می‌ کند.
 5. در اکثر موارد مکمل‌ های گلوکزامین همراه با دیگر مکمل‌ های تجویز شده از سوی پزشک مصرف می‌ شوند.
 6. این مکمل ها معمولا از کربوهیدرات گوشت خرچنگ و میگو تهیه می شوند.
 7. درمان با این دارو معمولا به 4 تا 8 هفته زمان نیاز دارد.
 8. این ماده با معده سازگارتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.
 9. در صورتیکه با مصرف این مکمل دچار عوارض خفیف گوارشی شدید ، باید بدانید با قطع مصرف آن عوارض هم برطرف می‌ شوند.
 10. توصیه می‌ شود بیماران دیابتی و افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌ کنند ، این مکمل را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنند.


برچسب ها :

 •  راهنمای مکمل
 •  مکمل
 •  مکمل بدنسازی
 •  مکمل پرورش اندام
 •  مکمل ها
 •  قرص گلوکزامین برای چیست
 •  قرص گلوکزامین سولفات
 •  قرص گلوکزامین چیست
 •  قرص گلوکزامین ام اس ام
 •  قرص گلوکزامین 500
 •  قرص گلوکزامین کندروئیتین
 •  قرص گلوکزامین قیمت
 •  قرص گلوکزامین کندراتین

قرص گلوکزامین کندروئیتین پلاس

 

 • کیفیت مطلب
به طور کلی
4.6
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)