رژیم لاغری دش؛ دشمن چربی شکم و فشار خون

0

یکی از مشکلات اساسی رژیم ها بالا بردن فشار خون بود، البته تا زمانی که رژیم دش پا به دنیای رژیم ها گذاشت. رژیمی که می توانست بسیاری از بیماری های به وجود آمده توسط دیگر رژیم ها را از بین برده و سلامتی کامل را به شما بازگرداند. رژیم لاغری دش؛ دشمن چربی شکم و فشار خون

شاید برایتان جالب باشد که در طول ۴۰ سال اخیر تعداد کسانی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند دو برابر شده که تعداد زیادی از این افزایش ها مربوط به رژیم های بی پایه و اساسی است که جامعه درگیر آن است. فکر کنم متوجه شدید که در اصل رژیم دش برای مبارزه با فشار خون بالا و بیماری ها ایجاد شده است. رژیم لاغری دش؛ دشمن چربی شکم و فشار خون

رژیم دَش چطوریه؟

به نظر شما هم این رژیم اسم عجیب و غریبی دارد؟ همانطور که در بالا هم گفتیم، این رژیم برای مبارزه با فشار خون بالا به وجود آمده است. رژیم دش یا همان DASH، برگرفته از کلمات Dietry Appcoaches to Stop Hypertension است که معنی آن به فارسی رژیم فشار خون کاه است.

تمرکز کامل این رژیم بر روی میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و گوشت است. زیرا محققان متوجه شدند افرادی که بیشتر از دیگران گیاه و مواد غذایی فراوری نشده مصرف می کنند، نسبت به دیگران دارای فشار خون پایین تری هستند، در نتیجه همین نکته می تواند نقطه شروع خوبی برای معرفی یک رژیم نجات بخش باشد.

فواید رژیم دش (DASH diet)

اولین و مهم ترین فایده رژیم دش، کاهش فشار خون است اما این تنها فایده این رژیم نبوده و کاهش احتمال ابتلا به سرطان و کاهش وزن نیز دیگر فوایدی است که می توانید از آن بهره مند شوید.

مقاله درباره آیا سرکه سیب باعث کاهش وزن می شود؟ پاسخ علمی به این پرسش 2020
حتما بخوانید

کاهش فشار خون

فشار خون همان فشاری است که خون در حین حرکت در بدن روی رگ ها وارد می کند. که البته دو نوع فشار داریم:

  • فشار سیستول (Ststolic pressure): فشار روی رگ های خونی در زمان تپش قلب
  • فشار دیاستول (Diastolic pressure): فشار روی رگ های خونی در زمان بین دو تپش قلب یا همان زمانی که قلب شما مشغول استراحت است.

در یک فرد بالغ فشار سیستول باید زیر ۱۲۰ mmHg و فشار دیاستول زیر ۸۰ mmHg باشد تا او را فردی نرمال و سالم بدانند.

 در نتیجه فشار خون مناسب برای یک بالغ سالم: ۱۲۰/۸۰ باید باشد.

نکته جالب در مورد رژیم دش این است که برای او فرقی نمی کند که شما دارای فشار خون بالا یا نرمال باشید، در هر صورت این رژیم کار خودش را کرده و با کاهش مصرف نمک و محدود کردن این ماده، فشار خون شما را کاهش و تنظیم می کند.

کمک به کاهش وزن

بیشتر پزشکان به افراد دارای فشار خون بالا، رژیم دش را پیشنهاد می دهند. زیرا این رژیم علاوه بر اینکه فشار خونتان را کاهش می دهد باعث می شود تا وزنتان تاحد قابل توجهی کاهش داشته باشد که این همان یک تیر و دو نشان خودمان است.

رژیم دش با کاهش چربی و شکر از رژیم غذایی تان می تواند به صورت اتوماتیک شما را یک قدم به لاغری نزدیک تر کند.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان

مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به انواع سرطان خصوصاً سرطان سینه و سرطان روده بزرگ در افرادی که از رژیم دش پیروی می کردند، تا حد زیادی کمتر است.

کاهش احتمال ابتلا به سندرم متابولیک

بیماری سندرم متابولیک که خودش را با چاقی شکمی و اضافه وزن نشان داده و بافت چربی در اطراف کمر و تنه جمع می شود، طبق مطالعات در افرادی که رژیم دش گرفته بودند تا ۸۰% کمتر شده بود.

مقاله درمورد طرز تهیه آش عباسعلی از غذاهای معروف کرمانشاه 2020
حتما بخوانید

کاهش احتمال ابتلا به دیابت:

در این رژیم غذایی احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ تا حد زیادی کاهش یافته و مقاومت انسولینی در این افراد بهبود یافته بود.

کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی:

در یکی از تازه ترین آزمایشاتی که بر روی خانم ها صورت گرفت، در نتیجه پیروی چندماهه از رژیم دش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی ۲۰% و احتمال سکته قلبی تا ۲۹% کاهش یافته بود.

 

آیا رژیم دش واقعا جواب می دهد؟

اگر فشار خون بالایی دارید و به خاطر همین به دنبال رژیم دش آمده اید که بدون شک این رژیم برایتان حسابی جواب خواهد داد. اما اگر فشار خونتان نرمال است شاید تأثیر زیادی روی فشار خونتان نداشته باشد و شاهد تغییرات بسیار کم و نامحسوسی در فشار خونتان باشید.

از طرف دیگر اگر برای لاغری و کاهش وزن می خواهید این رژیم را یکبار هم که شده امتحان کنید، بازهم انتخاب خوبی خواهد بود. زیرا با کاهش چربی ها و شکر مصرفی بدون شک کالری مصرفی کم تر شده و لاغر خواهید شد.

برنامه نمونه سه روزه رژیم دش

شنبه

  • صبحانه: ۲ تکه نان تست سبوس دار + ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، ۱ موز متوسط، ۲ قاشق غذاخوری دانه ها و مغزها + ½ فنجان آب پرتقال
  • میان وعده: ۱ سیب متوسط
  • ناهار: ۸۵ گرم مرغ کبابی، ۱ فنجان سبزیجات پخته شده و ۱ فنجان ماکارونی کم چرب
  • میان وعده: ½ فنجان توت فرنگی + ۱ فنجان ماست کم چرب
  • شام: ۸۵ گرم استیک بوقلمون+ ۱ فنجان برنج قهوه ای، نصف فنجان عدس+ ۴۵ گرم پنیر کم چرب
  • دسر: پودینگ شکلاتی کم چرب

 

یکشنبه

صبحانه: ۱ فنجان جو دوسر+ ۱ فنجان ماست پرچرب، نصف فنجان بلوبری+ نصف فنجان آب پرتقال تازه

میان وعده: یک گلابی متوسط

ناهار: سالاد مرغ + ۸۵ گرم سینه مرغ بدون چربی + ۱ قاشق غذاخوری مایونز، ۲ فنجان سالاد ، نصف فنجان گوجه گیلاسی، نصف قاشق غذاخوری دانه ها و کراکر سبوس دار

میان وعده: ۱ موز+ نصف فنجان بادام

رژیم غذایی کامل مبتنی بر گیاهان
حتما بخوانید

شام: ۱۵۰ گرم گوشت گاو کبابی + ۱ فنجان سیب زمینی پخته + نصف فنجان بروکلی + نصف فنجان نخود سبز

دوشنبه

صبحانه: ۲ تکه نان سبوس دار + ۱ قاشق غذاخوری مارگارین، ۱ قاشق غذاخوری مربا یا ژله+ نصف فنجان آب پرتقال تازه و ۱ سیب متوسط

میان وعده: ۱ موز متوسط

ناهار: ۸۵ گرم سینه مرغ بدون چربی+ ۲ فنجان سالاد، ۴۵ گرم پنیر کم چرب و ۱ فنجان برنج قهوه ای

میان وعده: ۳۰ گرم هلوی بسته بندی شده+ ۱ فنجان پنیر کم چرب

شام: ۸۵ گرم ماهی سالمون پخته+ ۱ قاشق غذاخوری روغن سبزیجات + ۱ فنجان سیب زمینی پخته + ۱٫۵فنجان سبزیجات پخته

سؤالات پر تکرار رژیم دش

آیا می توانم در حین رژیم قهوه بنوشم؟

هیچ اشاره ای به نوشیدن قهوه در رژیم دش نشده است. اما بعضی از متخصصان بر این باورند که نوشیدن قهوه باعث افزایش فشار خون می شود.

تحقیقات جدید نشان داده است که نوشیدن قهوه باعث افزایش فشار خون در کوتاه مدت شده و در طولانی مدت اثر خاصی ندارد. اما به طور کلی بهتر است در خوردن قهوه و نوشیدنی های کافئین دار مراعات کنید.

در حین دوره رژیم دش ورزش کنم؟

اگر به دنبال اثربخشی هرچه سریع تر این رژیم هستید، ورزش می تواند دستیار خوبی برای رژیم دش باشد. دیگر فواید ورزش کردن، اثر آن روی کاهش وزن و کاهش فشار خون برکسی پوشیده نیست.

پیشنهاد می کنیم یک روز درمیان حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط یا سبک داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را از این رژیم بگیرید.

نتیجه گیری

گرفتن رژیم دش می تواند بهترین راهکار دنیا برای کاهش فشار خون باشد و در کنار خود با کاهش کالری مصرفی، کاهش وزن قابل توجهی نیز به همراه داشته باشد. با پیروی از این رژیم به طور میانگین ۱۲۰۰ کالری در طول روز دریافت کرده و اگر این میزان را کاهش دهید (مثلاً میان وعده ها را حذف کنید) میزان کالری سوزی تان بیشتر هم خواهد شد.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)