اچ ام بی (HMB) چیست؟

0

HMB یا بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات لوسین. این محصول متابولیت آمینواسید ضروری لوسین می‌باشد. اچ ام بی در بدن ما از پروتئین مصرف شده توسط رژیم غذایی تامین می‌شود و به مقدار ناچیزی در غذاهایی مانند گربه ماهی، گریپ فروت و یونجه یافت می‌شود. اچ ام بی (HMB) چیست؟

شرکت Metabolic Technologies این محصول را در بنیاد تحقیقات دانشگاه سراسری آیوا به ثبت رسانده است. MTI تمام تولید کنندگان و فروشندگان این محصول را ملزم کرده است تا برای استفاده از HMB در محصولات غذایی مجوز تهیه کنند. MTI در سال ۱۹۹۰ توسط استیون نیسن، دامپزشک و ناجی ابومرد پزشک عمومی تاسیس شد. تحقیقات آن‌ها منجر به کشف HMB و تاثیرات آن بر روی سلامتی و عملکرد بدن گردید. HMB برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ از طریق EAS وارد بازار گردید و یکی از اولین محصولاتی بود که EAS آن را به صورت مستقل و ترکیب با کراتین (بتاژ) عرضه کرد. در این زمان، Twin Lab نیز با معرفی محصول KIC Fuel به عنوان گزینه‌ای بهتر، EAS را به چالش کشید. اچ ام بی (HMB) چیست؟

مزایای :HMB

مکمل‌های اچ ام بی با کاهش میزان تجزیه ماهیچه بعد از تمرین به فرایند رشد ماهیچه کمک می‌کند. در صورت استفاده می‌توانید به مزایای زیر دست یابید:
افزایش حجم ماهیچه
جلوگیری از کاتابولیسم ماهیچه
افزایش ترمیم ماهیچه و بازسازی
افزایش VO2 و استقامت

مکمل‌های HMB فرایند پروتولیز را کاهش می‌دهند که فرایند طبیعی تجزیه بافت ماهیچه می‌باشد که بعد از فعالیت‌های شدید فیزیکی نظیر تمرین رخ می‌دهد. استفاده از HMB به بدن کمک می‌کند که فرایند بازسازی را با کاهش تجزیه ماهیچه و کاهش پروتئین بعد از ورزش تسریع بخشند. این بدین معناست که بدن شما مدت بیشتری در حالت آنابولیک قرار می‌گیرد و منجر به افزایش رشد ماهیچه می‌گردد. این زمینه در استفاده از محصولات جدید نظیر نوشیدنی‌های بین تمرین محبوب می باشند. با این حال من تاکنون HMB را در هیچ یک از این محصولات مشاهده نکردم و به عنوان یکی از سردمداران این رده محسوب می شود.

مکمل بوسولیا سراتا یا کندر را مصرف بکنیم یا نه
حتما بخوانید

شواهد استفاده از :HMB

این یکی از محصولاتی است که تحقیقات بسیاری بر روی انجام گرفته است. در اینجا من به برخی از این بررسی‌ها اشاره می‌کنم:

تامسون، واتسون و رولندز: تاثیرات نه هفته استفاده از مکمل بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات بر روی قدرت و ساختار بدن برای استقامات.

در این ۹ هفته، به همراه گروه دارونما، اچ ام بی میزان حجم ماهیچه‌ها را افزایش و حجم چربی را کاهش داد و در نتیجه منجر به افزایش قدرت بدنی گردید.

رولندز و تامسون ۲۰۰۹٫ اثرات مکمل بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات در طی تمرینات استقامت بر روی قدرت، ترکیب بدنی و صدمه به ماهیچه ها در مردان جوان: متا آنالیز.

این متا آنالیز (فرایند یا تکنیک ترکیب نتایج تحقیقات با استفاده از روش های آماری متنوع) برای بررسی اثرات HMB بر روی مردان جوانی که در برنامه‌های استقامت شرکت می‌کنند انجام گرفت. داده‌ها به گروه‌های آموزش دیده و آموزش ندیده تقسیم شدند. محققان به این نتیجه رسیدند که مکمل HMB منجر به افزایش قدرت مردانی که در ورزشهای وزنی شرکت می‌کنند می‌گردد اما مزایای HMB بر روی ورزشکاران آموزش دیده کمتر می‌باشد.

ویلسون، جی ام ویلسون و مانین، ۲۰۰۸٫ اثرات بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات (HMB) بر روی عملکرد ورزش و تناسب بدن در سطوح مختلف سنی، جنسی و تجارب ورزشی. این مقاله جزئیات مطالعات HMB و متغیرهایی که بر روی نتایج این مطالعات تاثیر داشته اند را بررسی می‌کند. این مقاله همچنین مطالعات کنونی در مورد چگونگی عملکرد HMB را نیز بررسی می‌کند. این مقاله بدین نتیجه می رسد که نه تنها داده‌های کلینیکی بلکه داده‌های مکانیکی نیز وجود دارند که حاکی از تاثیرات HMB بر روی افزایش حجم ماهیچه و قدرت می‌باشند.

کری آلکالین چیست؟
حتما بخوانید

لامبولی، رویر، دیون، ۲۰۰۷٫ اثرات HMB بر روی عملکرد هوازی ترکیب بدن در دانش آموزان کالج. مطالعه با استفاده از دارونما بر روی دانش آموزان کالج. مکمل HMB به طور چشمگیری میزان مصرف انرژی را افزایش داد.

در تحقیقات برای تهیه این راهنما، به دلیل وجود مطالعات فراوان شگفت زده شدم.

میزان مصرف مکمل‌های :HMB

در حین انتخاب یک محصول اچ ام بی، همواره به شماره ثبت اختراع ۵,۳۴۸,۹۷۹ توجه نمایید. تمام محصولات تائید شده HMB باید این شماره را داشته باشند. اچ ام بی به عنوان محصول مستقل به صورت قرص، کپسول، و پودر ارائه می‌شود.

این محصول در ترکیب با محصولات دیگر و به خصوص با پودر کراتین عرضه می‌شود.

میزان مصرف توصیه شده روزانه ۳ گرم می‌باشد که به سه وعده تقسیم می‌گردد. تحقیقات نشان داده‌اند که می‌توانید آن را به صورت ۳۸ میلی‌گرم به ازای دو پوند وزن بدن استفاده کنید. من یک نوشیدنی دلخواه را برای ترکیب با این محصول توصیه می‌کنم و شما حتی می‌توانید به این نوشیدنی کراتین نیز اضافه کنید تا به نتایج بهتری دست یابید.

همانطور که پیشتر گفته شد، این محصول می‌تواند در حین تمرین بدن شما را در حالت آنابولیک نگه دارد. تصور کنید که بدن شما بعد از ورزش بتواند فرایند کاتابولیک را متوقف سازد و در این صورت شما می‌توانید از تجزیه ماهیچه ها جلوگیری نمایید.

طبق معمول به منظور کسب اطلاعات بیشتر به برچسب محصول رجوع نمایید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)